Aktiviteter i Falkenberg och Veddige

Vi behöver fler beredskapsbrandmän i Falkenberg och Veddige. Under våren har vi flera aktiviteter planerade för dig som är nyfiken på yrket och vill veta mer.

I Falkenberg och i Veddige finns beredskapsstationer som behöver fler brandmän! Bor och arbetar du på dessa orter och vill du bidra till en tryggare omgivning då är brandman i beredskap något för dig. Det är ett spännande yrke med variation och utmaningar, god kamratskap och meningsfulla uppgifter. Ta chansen att kunna göra en insats för att hjälpa någon annan!

Beredskapsbrandmännen i Veddige framför brandbilen.

Vill du bidra till ett säkrare samhälle? Vi söker dig som både bor och jobbar i Veddige. Välkommen till oss!

Aktiviteter i Falkenberg

Vi vill gärna träffa dig och berätta om yrket brandman i beredskap. Därför ordnar vi med flera olika aktiviteter i Falkenberg. Hoppas vi ses!

Träffa brandmännen

Kom och prata brandmän i beredskap med oss! Ställ alla dina frågor om hur det är att jobba som brandman på Tånga handelsplats i Falkenberg lördagarna 14, 21 och 28 mars klockan 09.00-12.00.

Träna med en brandman

Gratis träning på Friskis & Svettis i Falkenberg lördagen den 18 april från klockan 9.00-12.00. Anna Sandberg, enhetschef för Beredskapsstyrkor, håller ett cirkelpass, kl. 10.00-11.00 på Friskis. Ingen anmälan krävs.

Du kan också testa att göra rullbandstestet i gymmet. Passa också på att prata med brandmännen som också är på plats!

Prova på-kväll

Välkommen till Prova på-kväll den 15 april och 22 april kl. 17.00-19.30 på räddningsstationen i Falkenberg. Det är Drop-in utan anmälan med hålltider för information klockan 17.15 och 18.15.

Det blir en innehållsrik kväll där du får testa på hur det är att vara brandman i beredskap. Du kommer bland annat få prova på att göra rullbandstestet och andra anställningstester i gymmet. Det kommer finnas en kortare arbetsbana att gå klädd som rökdykare samt prova verktyg och materiel från bilarna med mera.

Förutom detta kommer du också få nyttig information om yrket och utbildningen. Det kan bli lite svettigt, så kom gärna ombytta.

Rullbanstestet är en av momenten du kan testa på under Prova på-kvällen!

Aktiviteter i Veddige

Vi vill gärna träffa dig och berätta om yrket brandman i beredskap. Därför ordnar vi med flera olika aktiviteter i Veddige. Hoppas vi ses!

Träffa brandmännen

Kom och prata beredskapsstyrkan - ställ alla dina frågor om hur det är att jobba som brandman. Lördagarna 14, 21 och 28 mars klockan 09.00-12.00 finns vi utanför Hemköp i Veddige.

Träna med en brandman

Gratis träning på 4shape i Veddige måndagen 13 april från kl. 16.30. Kom och träna med oss! Gabriella Rosander, brandman, håller två cirkelpass, kl. 17.00 och kl. 18.30.
Boka pass: via 4shape.se /appen (medlem) eller skicka mail till veddige@4shape.se (ej medlem).

Du kan också testa att göra rullbandstestet i gymmet. Passa också på att prata med brandmännen som också är på plats.

Öppet Hus

Den 11 april klockan 10-13 öppnar vi upp portarna till vår räddningsstation i Veddige. Det kommer bli en fullspäckad förmiddag med många aktiviteter som passar hela familjen!

Testa att släcka med en handbrandsläckare, sitt i brandbilen och gå vår tipspromenad för stora och små. Passa också på att träffa våra medarbetare - har du frågor om brandskydd, rekrytering av brandmän i beredskap eller annat så ställ dom till oss!

Du kommer också kunna titta på utrustningen i brandbilen och ta en fika. Detta och mycket mer står på programmet.

Prova på-kväll

Välkommen till Prova på-kväll den 14 april och 23 april klockan 17-19.30 på räddningsstationen i Veddige. Det är Drop-in utan anmälan med hålltider för information klockan 17.15 och 18.15.

Det blir en innehållsrik kväll där du får testa på hur det är att vara brandman i beredskap. Du kommer bland annat få prova på att göra rullbandstestet och andra anställningstester i gymmet. Det kommer finnas en kortare arbetsbana att gå klädd som rökdykare samt prova verktyg och materiel från bilarna med mera.

Förutom detta kommer du också få nyttig information om yrket och utbildningen. Det kan bli lite svettigt, så kom gärna ombytta.

Senast publicerad:

Senast publicerad: