Säker student
Sommaren står för dörren och snart fylls dagarna av skolavslutningar, studentfiranden och gemenskap. Låt oss hjälpas åt att skapa ett tryggt och glädjefyllt firande för alla..
Säkra studentflak
Att åka på släp eller flak är i normala fall inte tillåtet. Ibland, vid kortare transporter, och med vissa uppfyllda kriterier är det ändå okej, som vid studenten. Läs mer hos polisen för att ta del av säkerhetskriterierna, där finns också bra tips och rekommendationer. Till polisens hemsida Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..
Trafikpåverkan i Varbeg och Falkenberg
På själva studentdagarna (torsdagen den 5 juni i Varberg och fredagen den 13 juni i Falkenberg) kan trafiken eventuellt påverkas i centrala delarna av Varberg och Falkenberg i samband med kortegen.
Köp inte ut alkohol till ungdomar!
Många förknippar student och skolavslutning med fest och alkohol. För många ungdomar är detta också första tillfället som de provar alkohol.
Här är du som förälder jätteviktig! Köp inte ut alkohol till ungdomar under 20 år. Alkohol och studentflak är dessutom en riskfylld kombination.
Läs mer: Säker student, tips och råd från polisen pdf, 2.4 MB..
Vi vill önska alla studenter lycka till i nästa steg i livet. Till alla elever som nu går på sommarledighet önskar vi en trygg, fin och avkopplande sommar.

Publicerad den:
Senast ändrad: